Uni(i)Wersalny Lublin

„Liza” Łukasza Witta-Michałowskiego w Centrum Kultury w Lublinie

PDF 

Petersburg. Dzień, a może noc, trzecia po południu, a może trzecia nad ranem. Na scenie widzimy mężczyznę. Jest lekko rozdrażniony, nie wie, co ze sobą zrobić. Nagle rozlega się pukanie. Podnosi się. Otwiera drzwi. Tak, jednak to trzecia nad ranem. Irytacja wzrasta. Gość przedstawia się. Następuje sucha wymiana zdań. Dawni przyjaciele rozpoznają się. Jeden spokojny, lecz lekko ironiczny, drugi – nerwowy. Wydawać się może, że jest pod wpływem alkoholu. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Czujemy, że wbrew naszej woli zostajemy wciągani w jakąś intrygę, że nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Najpierw poznaj, potem zdecyduj

PDF 

18 lutego w Centrum Targowo-Wystawienniczym Targów Lublin odbyły się X jubileuszowe Targi Edukacyjne. Zwiedzający mogli zapoznać się z ofertami różnych szkół i porównać je, skosztować pyszności przygotowanych przez uczniów szkół gastronomicznych, powierzyć swoje włosy młodym fryzjerom, ale też obejrzeć przeróżne pokazy w wykonaniu młodzieży.

Zamiast marszu niepodległości - koncert Luxtorpedy

PDF 

Fani „Luxtorpedy” wiedzą, że zespół uwielbia lubelską publiczność. 11 listopada ponownie przyjechali do Lublina. W klubie „Graffiti” dało się ujrzeć „pogo”, „ścianę śmierci”, a śpiewy (choć ktoś może nazwać je krzykami) na pewno nie nawiązywały do tradycji niepodległościowych. Niech jednak nikt nie myśli, że uczestnicy koncertu zapomnieli o obchodach Święta Niepodległości…

Lublin nie tylko dla dorosłych

PDF 

10 listopada 2013 roku przechodząc obok Teatru Starego w Lublinie, zauważyłam niemałe zamieszanie. Zatrzymałam się i z ciekawością zaczęłam przyglądać się sporej grupce rodziców biegających od recepcji do drzwi głównych teatru. Po drodze uspokajali swoje pociechy, że na pewno uda im się wejść. Po pewnej chwili podeszłam do jednej mamy i zapytałam, dlaczego tak bardzo zależy jej na biletach- przecież teatr to miejsce największej nudy, a zabieranie dzieci na spektakl to jedna wielka pomyłka. Na twarzy kobiety pojawił się uśmiech,  a na moje zdziwione spojrzenie wybuchnęła śmiechem. Po chwili wytłumaczyła mi, że nie tylko Teatr im. H. Ch. Andersena  przygotowuje spektakle dla dzieci. I właśnie dziś w Teatrze Starym odbędzie się czytanie „Muminków” przez specjalnego gościa.

"Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" - recenzja

PDF 

Ostatnimi czasy produkcje filmowe o tematyce wojennej, czy powracające do ważnych wydarzeń historycznych, są w modzie - „Katyń” oraz „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Wajdy, „W ciemności” Agnieszki Holland, serial „Czas honoru” i nadchodzący „Jack Strong” Pasikowskiego. Do takich należy także „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego. Młody reżyser postawił sobie niełatwe zadanie – zetknąć ze sobą świat ideałów, tradycji i walki o wolność ze światem teraźniejszym, pełnym agresji, dążeniem do władzy i pieniądza. A wszystko to w tle muzyki „Hemp Gru” i „Drum Freaks”.

Do gory

Copyright © Uni(i)Wersal 2019