Historia Led Zeppelin cz. 2

Okres od 1971 do 1976 to Złote Lata dla zespołu. Uwieczniono koncert w Madison Square Garden w Nowym Yorku w 1973 roku (którego fragmenty zostaną wykorzystane w filmie produkcji Led Zeppelin The Song Remains The Same z 1976r.). Wydano album Houses of Holy w 1973 roku, który utrzymuje Zeppelinów na samym szczycie, choć nie dorównuje czwartemu. Znanymi kompozycjami stają się takie utwory, jak The Song Remains The Same, The Rain Song, No Quarter oraz The Ocean. The Ocean szybko stał się hitem i przebojem wbił się na szczyty list przebojów. W 1974 roku otwarto wytwórnię zespołu - Swan Song oraz wydano dwupłytowy album Physical Graffiti. Stamtąd pochodzi słynny Kashmir, inspirowany wschodnimi rytmami, oparty  w zasadzie na jednym riffie, nie licząc refrenu. Znalazło się też tam niemniej popularne In My Time Of Dying, grane  przez Page'a na gitarze techniką ślizgową. W 1975 roku nastąpił niespodziewany zwrot w historii zespołu. Robert Plant, jadąc z dziećmi, swoją żoną (która zresztą prowadziła samochód, Plant siedział obok niej, a dzieci z tyłu z koleżanką rodziny) uległ wypadkowi w Grecji. Nie był w stanie chodzić, poruszał się na wózku inwalidzkim. Jego żona ledwo uszła z życiem, synek Plantów złamał nogę, jego siostra kostkę. Peter Grant i Jimmy Page byli zszokowani takim obrotem zdarzeń, bo oznaczało to odwołanie wszystkich koncertów. Poza tym obawiali się najbardziej, czy Plant będzie w stanie koncertować dalej. Wokalista musiał spędzić dużo czasu na rehabilitacji, a najlepszą kuracją okazała się praca nad nowym albumem. Page zabrał Roberta do studia w Los Angeles, gdzie zaczęli nagrywać album Presence. Przy okazji wychodził z nim na terapeutyczne spacery po plaży, co pozytywie wpływało na nastrój Planta. Album Presence reprezentowały m. in. takie kompozycje jak Achilles Last Stand (zbudowana w oparciu o głośne brzmienie gitary – później na nim całą swoją karierę oparli Iron Maiden), For Your Life, czy Nobody's Fault But Mine. Cała płyta była głównie autorstwa Page i Planta, Johna Bonhama.

31 marca 1976 roku wyszedł album Presence. Słaba sprzedaż była skutkiem braku skutecznej promocji płyty poprzez trasę koncertową. Poprawie wizerunku zespołu służyło wprowadzenie do kin filmu The Song Remains The Same. Jest oparty o  sceny z backstage, nagrań koncertowych (Madison Square Garden, 1973 rok) oraz kilka „fragmentów fantasy”. Film sprawił, że zespół stał się pierwszą ofiarą punkowej rewolucji (w 1976 roku swój pierwszy singiel Anarchy In The UK wydają Sex Pistols).  The Song Remains The Same nie przywrócił Led Zeppelin do łaski w oczach dziennikarzy pism muzycznych oraz części fanów. Na szczęście Plant był już gotów występować na scenie. Rozpoczęło się planowanie trasy koncertowej po USA na rok 1977. Trasa nie przebiegła po myśli zespołu, zdarzyło się wiele nieprzyjemnych sytuacji (Plant nie był w stanie poruszać się często po scenie, dokuczała mu kontuzja kostki z wypadku; Page nie przyjmował stałych pokarmów, tylko jedzenie w tubkach, przez co skarżył się na bóle brzucha i częste omdlenia na scenie, w efekcie czego przerywano wiele występów). Poza tym zespół od dłuższego czasu borykał się z uzależnieniem jego członków (najbardziej Page'a i Bonham'a) od heroiny. Pierwsze symptomy uzależnienia u siebie zaobserwował Page. Później było tylko gorzej. Zmarł pięcioletni synek Roberta Planta, Karac. Dla wokalisty świat się zawalił. Wszystkie pozostałe koncerty na trasie zostały odwołane. Na pogrzebie Karaca pojawił się Plant i Bonham- Jones i Page zostali w USA, o co później Plant miał do nich wielki żal. W związku z takim obrotem spraw prasa zaczęła pisać o fatum krążącym nad zespołem. Dopiero w listopadzie 1978 roku Robert Plant był w stanie wrócić do pracy z Led Zeppelin. Przedtem wystąpił raz z miejscowym zespołem w pubie w Worcestershire. Rozpoczęto nagrywanie In Through the Outdoor - płyta była mieszanką dopracowanych tylko w połowie pomysłów oraz odzwierciedleniem stanu poszczególnych członków zespołu, co negatywnie wpłynęło na recenzje i sprzedaż płyty. Nawet najlepsze utwory- In the Evening, Fool In The Rain, All My Love- brzmiały niczym słabe epitafium. Rok 1979 jednak napawał optymizmem, chociażby z powodu narodzin drugiego synka Planta- Logana Romero, czy też dwóch wielkich koncertów. Album In Through the Outdoor wydano 15 sierpnia 1979 roku, kilka dni po koncercie w Knebworth. Uratował on pozycję zespołu w Stanach Zjednoczonych. W Anglii płytę przyjęto słabo.

W 1980 roku Led Zeppelin postanowili nieco złagodzić swój wizerunek sceniczny oraz setlistę koncertową. Wyrzucono z niej Dazed and Confused, No Quarter, Moby Dick-  utwory, rozciągające w czasie koncerty. W niepamięć odeszły dzwony i rozchełstane koszule, w zamian pojawiły się proste spodnie i klasyczne koszule, okazjonalnie nawet krawat. Zamiast wyglądać młodo i modnie, zespół starzał się w oczach. Wtedy to, przed trasą koncertową, zaplanowaną na jesień 1980 roku, 25 września w pokoju hotelowym znaleziono martwego Johna Bonhama, perkusistę zespołu. Przyczyną zgonu było nadużycie alkoholu, a w konsekwencji zadławienie się własnymi wymiocinami. 8 grudnia 1980 roku Peter Grant oświadcza zakończenie działalności Led Zeppelin.

Prób reaktywacji zespołu było wiele, lecz każda kończyła się szybkim rozejściem jego byłych członków. Ostatniej reaktywacji dokonano w 2007 roku na O2 Arenie w Londynie, gdzie na perkusji Johna Bonhama zastąpił jego syn, Jason Bonham.

Dyskografia:

1. Led Zeppelin I (1969r.)

2. Led Zeppelin II (1969r.)

3. Led Zeppelin III (1970r.)

4. Led Zeppelin IV lub Untilted (1971r.)

5. Houses of Holy (1973r.)

6. Physical Graffiti (1975)

7. Presence (1976r.)

8.  In Through the Outdoor (1979r.)

 

15 Najlepszych piosenek (według autora artykułu):

1. Stairway To Heaven

2. Kashmir

3. Whole Lotta Love

4. The Song Remains The Same

5. Dazed and Confused

6. Good Times, Bad Times

7. Rock'n Roll

8. You Shook Me

9. Communication Breakdown

10. Battle for Evermore

11. The Crunge

12. Since I've been loving you

13. Babe, I'm Gonna Leave You

14. Going To California

15. In My Time Of Dying

Co nie oznacza, że reszta utworów nie jest warta polecenia :)

Ciekawostki:

1. Jimmy Page grał w zespole Yardbirds, razem z Jeffem Beckiem oraz Ericiem Claptonem w latach 1967- 1968.

2. Pierwszy samolot, którym Led Zeppelin wyruszało na trasy koncertowe, nazywał się Mothership. Drugi miał już nazwę Rydwan Cesarza.

3. W utworze Whole Lotta Love sławną psychodeliczną środkową część stanowiły opętane i tonące wokale Roberta Planta, połączone dźwięki jako echo gitarowe: miażdżące dźwięki pracującej huty stali, odgłosy kobiet przeżywających orgazm, wybuchy bomb czy dziwne dźwięki thereminu.

4. Piosenka Out On The Tiles miała na początku inny tytuł- The Bathroom Song. Utwór miał się tak nazywać ze względu na bębny, które brzmiały, jakby były nagrane w łazience.

5. Symbole na albumie Led Zeppelin IV reprezentują każdego z członków zespołu:

'ZoSo'- był to symbol Jimmy'ego Page'a. Do dziś niewiadomym jest, co oznacza ten symbol. Page, wielokrotnie o to pytany w wywiadach, milczał. Samo 'ZoSo' nie jest słowem ani nazwą, tylko magicznym znakiem.

Trzy okręgi- był to symbol Johna Bonhama, symbolizujący trójcę- mąż, żona, dziecko. John był domatorem, zakochany w swojej rodzinie.

Pojedynczy okręg z wpisanymi weń trzema rybami- symbol Johna Paula Jonesa. Oznaczał on osobę pewną siebie i kompetentną, a te atrybuty najbardziej uosabiał właśnie basista grupy.

Okrąg z wpisanym weń piórem - symbol Roberta Planta, na którym opierały się wszystkie filozofie - u Indian był on symbolem odwagi; był też symbolem egipskiej bogini sprawiedliwości i uczciwości- Ma'at. Plant lubi ludzi, którzy cenią prawdę, zero owijania w bawełnę.

Symbole tworzyły magiczną formację, dwa silniejsze- Planta i Page'a- były umiejscowione na zewnątrz, tak by mogły chronić dwa słabsze - Jonesa i Bonhama.

6. Solówka do Stairway To Heaven była improwizowana. Page nagrał ją cztery razy, lekko zmieniając jej strukturę brzmieniową. Gitarzysta wybrał jednak pierwsze podejście.

7. W utworze In My Time Of Dying Page grał tulejką na gitarze.

8. Utwór Kashmir został nagrany za pierwszym podejściem.

9. Gdy Led Zeppelin opuszczali jakiś hotel, John Bonham wywalał zawsze wszystkie meble ze swojego pokoju (raz nawet był to fortepian), po czym płacił w recepcji za wyrządzone szkody.

10. Led Zeppelin zawsze byli otaczani wręcz hordami groupies. Jedna z nich miała czternaście lat, gdy uprawiała seks z Jimmy'm Page'm.

PDF 

Komentarze  

 
#111 Juliaamub 2018-01-12 07:23
Hi ! I'm Odo Kalbarczyk, and I’m going to show you Ways to Make Money Fast:
http://kako-make-money.medpharmaeurope.eu/
Cytować
 
 
#110 Aileen 2018-01-06 05:17
Świetny artykuł. Interesujący, konkretny, życiowy.
Nic dodać nic ująć.

my homepage: www.prosheephunter.com: http://www.prosheephunter.com/tag/adwokat-warszawa/
Cytować
 
 
#109 Francine 2018-01-06 05:16
Ciekawy artykuł, wiele wnoszący. Czekam na więcej

my web site: http://www.abka.pl/index.php?strona=katalog-firm&nrf=140&pstr=2: http://www.abka.pl/index.php?strona=katalog-firm&nrf=140&pstr=2
Cytować
 
 
#108 Deloris 2018-01-01 11:40
Nie znam się do końca na tym temacie ale miło się
czyta.

Review my webpage maszyna sprzątajaca: http://yogastro.com/tag/dywanow-pranie/
Cytować
 
 
#107 Valorie 2018-01-01 11:33
Bardzo ciekawe ujęcie tematu. Niestety nie mogę zgodzić się ze wszystkimi stwierdzeniami.


Look into my webpage - mycie wysokościowe: http://www.kobietyaktywne.pl/index.php?strona=strony&nrf=581
Cytować
 
 
#106 Lidia 2018-01-01 11:32
Nie mogło być lepiej. Świetnie. Pozdrawiam

Here is my website - maszyna
sprzątajaca: http://yogastro.com/category/przemysl/page/6/
Cytować
 
 
#105 Finn 2017-12-19 03:45
Fajnie napisany tekst, o by więcej takich w polskim internecie.


Here is my blog post: kreuj.eu: http://kreuj.eu/category/przemysl/page/6/
Cytować
 
 
#104 Fletcher 2017-11-22 15:31
Zagadnienie ciekawe, artykuł doskonałe przedstawia wszelkie kwestie związane z tematem.
Jedynie brak mi opinii autora.

my blog post - czyszczenie okien maszyny: http://www.fansyes.net/category/przemysl/page/5/
Cytować
 
 
#103 Debbra 2017-11-22 15:30
Bardzo mi się podoba powyższy artykuł.

my web site :: firma myjąca okna: http://mordka.eu/tag/sprzatanie-grobow-lodz/
Cytować
 
 
#102 Vada 2017-11-18 06:37
Nie znam się do końca na tym temacie ale miło się
czyta.

Take a look at my page - osobista.eu: http://osobista.eu/tag/kuchnie-w-stylu-angielskim/
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Do gory

Copyright © Uni(i)Wersal 2018