Uni(i)Wersal

Odważ się być szczęśliwym!

PDF 

Polacy mają jedną wspólną cechę – lubią narzekać. Często skarżą się, że ktoś ma lepiej od nich, bo nie musi się napracować, żeby wszystko ułożyło się po jego myśli. To prawda, są ludzie, którzy  mają dobrą passę i po prostu im się powodzi. Jednak to nie odbiera reszcie możliwości bycia szczęśliwym. A siedząc w miejscu i tylko zrzędząc, odbierasz sobie sami możliwość jego dostrzeżenia.

Porównując swoje życie do innych, tylko marnujesz czas. Każdy jest inny i na swój sposób definiuje szczęście. Dla każdego będzie się ono przejawiać pod inną postacią. Zapewne powiedziałeś nie raz o kimś, że jest szczęściarzem. Ale zastanów się, mimo tej zazdrości często skrywanej, czy naprawdę chciałbyś być na jego miejscu? Czy na pewno dążysz do tego samego? Do szczęścia człowiek próbuje dotrzeć czasem nieświadomie, dlatego nieraz mając wszystko, pojawia się uczucie pustki.

Więcej…

Na glinianych nogach

PDF 

Zmarły niedawno angielski pisarz Terry Pratchett zapisał się w pamięci fanów, pozostawiając po sobie dorobek liczący kilkadziesiąt powieści. Większość z nich należy do"Świata Dysku" - ogromnego uniwersum, liczącego blisko czterdzieści tomów. Ten potężny świat prześmiewczo traktuje o wielu ludzkich sprawach i zmartwieniach. "Na glinianych nogach" jest trzecią częścią podcyklu opowiadającego o Straży Miejskiej, działającej w Ankh-Morpork - największej metropolii Dysku. Powieści "Straż! Straż!" i"Zbrojni" sprawiły, że pokochałem twórczość Pratchetta. "Na glinianych nogach" trzyma poziom poprzedniczek.

Więcej…

NIE TAKIE HEBLE STRASZNE czyli jak „Angora” zrobiła ze mnie dziennikarza

PDF 

Konsoleta, jingiel czy makietowanie. Jeśli te słowa wywołują w tobie mieszane uczucia lub po prostu zastanawiasz się co to jest, czujesz się dokładnie jak ja ponad 2 lata temu. Wtedy to radio było dla mnie odległą formą dziennikarstwa, gazety nie stanowiły ciekawej formy spędzania wolnego czasu a telewizji unikałam jak tylko mogłam. Co zmieniło się we mnie od tamtego czasu? Najprościej mówiąc – wszystko.
Gdy decydowałam się na wyjazd na obóz dziennikarski „Potęga Prasy” organizowany przez magazyn „Angora” w lipcu 2014 roku nie podejrzewałam, że po ponad dwóch tygodniach do domu wróci zupełnie inna Natalia. Ciekawa świata, dociekliwa i sumienna. Ale droga do tego nie była prosta.
Ten dzień zapamiętałam bardzo dobrze. Były to moje urodziny, 19 lipca, godzina 5 rano. Wczesna pobudka i zaraz po niej wyjazd do Łodzi. Stamtąd 10-godzinna podróż do zupełnie nieznanej mi miejscowości o nazwie Rewal. Świetnie zapamiętałam też dzień powrotu z obozu. Zmęczenie, ale wielka satysfakcja i smutek, że zostawia się tak dobrych przyjaciół.

Więcej…

Fiński system edukacji – perełka globalnej oświaty?

PDF 

„Za największe zło kapitalizmu uważam okaleczenie osobowości. Złem tym dotknięty jest cały nasz system edukacyjny. Uczniom nazbyt silnie wpaja się idee współzawodnictwa, kazać im uznawać żądzę odnoszenia sukcesów za podstawę przyszłej kariery.” – Albert Einstein

W Europie pierwszy powszechny obowiązek szkolny wprowadzono w Prusach, w połowie XVIII w. Natomiast w Stanach Zjednoczonych pierwsze rozporządzenia oświatowe zostały wydane już w 1642 roku, przez władze kolonialne stanu Massachusetts. Jednak niezależnie od tego, który kontynent zapisał się w historii, jako protoplast podstaw organizacji oświaty, musimy zauważyć, że odkąd dany system został wprowadzony mamy diametralnie wyższy wskaźnik szybkości postępu oraz osiągnięć w dziedzinie nauki, czy rozwoju niż w poprzednich mileniach.

Więcej…

Tutaj może być Twoje miejsce na Ziemi

PDF 

 

Drewniane, ciężkie drzwi. Ciemne korytarze bez okien. Półmrok. Graffiti wśród cel zasuwanych metalową siatką. Zakratowane okna zabezpieczone kłódkami. Na ścianach malutkie zdjęcia wszystkich, którzy kiedykolwiek przekroczyli grube mury tego budynku. Drewniane stoliki i ławki. Herbata nalewana z metalowego kotła. Więzienie?

Więcej…

UFF, czerwiec już niedługo!

PDF 

Jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej z województwa lubelskiego?
Lubisz kręcić swoje własne filmiki?
Masz wiele oryginalnych pomysłów?
Znasz temat, którym chciałbyś podzielić się z szerszym gronem odbiorców?
Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco to jest właśnie propozycja dla Ciebie! Zbierz grupę dobrych znajomych i podejmij wyzwanie!

Więcej…

Finały licealiady w piłce ręcznej

PDF 

24 i 25 marca w hali Globus odbyły się finały chłopców i dziewcząt w piłce ręcznej. Ostatecznie unici opuścili halę z 4 miejscem, a unitkom udało się wywalczyć pozycję na podium - zajęły 3 miejsce.

Więcej…

Copyright © Uni(i)Wersal 2017