Z życia Unii

Konkurs UniMat

PDF 

23 stycznia w naszym liceum odbył się I etap Konkursu Matematycznego UniMat. Siódma edycja konkursu wspierana przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS przyciągnęła aż 54 uczniów, z czego 43 zakwalifikowało się do etapu finałowego.

Międzyklasowy konkurs mitologiczny

PDF 

Dnia dziewiątego stycznia 2018 roku w ramach XIV Tygodnia Kultury odbyły się rozgrywki z zakresu mitologii greckiej dla klas pierwszych. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy miał charakter quizu utrzymanego w formule teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Trzej przedstawiciele każdej klasy mierzyli się z łatwiejszymi i trudniejszymi pytaniami sprawdzającymi znajomość „Mitologii” Jana Parandowskiego. W części drugiej konkursu klasy prezentowały scenkę teatralną lub film inspirowane mitami greckimi.

Halloween w Unii

PDF 

Halloween w Unii

Uczniowie, inspirując się zwyczajami Zachodu, we wtorek 31 października przemierzali korytarze III LO w dość niecodziennych strojach i makijażach. Jak co roku, w naszej szkole odbył się konkurs na najlepsze i najstraszniejsze halloween’owe przebranie! Osoby, które podjęły wyzwanie, pozowały do zdjęć przy „maksimusach”. Zwycięzca zostanie wyłoniony drogą głosowania. Liczymy, że uczniowie pozostaną równie kreatywni za rok!

Zdjęcia: Łukasz Słotwiński

 


 

images/gazeta/2017/z_zycia_unii/halloween2017/halloween1.jpgimages/gazeta/2017/z_zycia_unii/halloween2017/halloween2.jpgimages/gazeta/2017/z_zycia_unii/halloween2017/halloween3.jpgimages/gazeta/2017/z_zycia_unii/halloween2017/halloween4.jpg

Jak mieszkało mi się w lesie, czyli wyprawa do Estonii

PDF 

Malutki, nadbałtycki kraj, którego liczba mieszkańców nie przekracza 1,5 miliona. Przepiękny, XVIII wieczny pałac w Palmse, otoczony średniowiecznym lasem i malowniczym jeziorem. W pobliżu nic, oprócz pustkowia i mnóstwa śniegu…

 

„Za górami, za lasami, w przepięknej krainie zwanej Austanią panował król, a pomagał mu w tym czarodziej. Zapewniał on mieszkańcom pożywienie i ochronę. Wszyscy wiedli szczęśliwy żywot w tym cudownym miejscu do chwili, w której mag zapragnął przejęcia władzy. Zarzucił władcy, że ten nie docenia jego wieloletnich starań i oczekuje przekazania mu korony. Monarcha, jako człowiek stanowczy i uparty, nie zgodził się na taki układ. W rezultacie, zagrożono mu uprowadzeniem jedynej córki imieniem Palmsia i rzuceniem na nią czaru, po którym będzie pojawiała się pod postacią różnych zwierząt. Czarodziej jak zapowiedział, tak zrobił. Król długo szukał swojego dziecka, niestety bezskutecznie. Po 20 latach, gdy stracił już nadzieję i bliski był postradania zmysłów, a Austania zamieniła się w przerażającą dolinę śmierci, na horyzoncie pojawili się trzej bracia. Każdy z nich był zupełnie inny, lecz gdy usłyszeli historię Palmsii, natychmiast zdecydowali się jej pomóc. Książęta robili co w ich mocy i tak, po wielu trudach, odnaleźli las, w którym czarodziej ukrył księżniczkę. Jednemu z nich zaś udało się z nią porozmawiać. Niestety, czar dalej działał i królewna była niczym duch. Poleciła wybawcy, by zaprosił maga na ucztę i podał mu na niej zaklętą wodę z rzeki, która go zabije.

Bo jest mi smutno, bo jestem sam

PDF 

.

Samotność zazwyczaj kojarzy nam się jako życie bez obcowania z innymi, jako długie godziny bez rozmowy, jako brak zrozumienia przez innych. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że są osoby samotne wśród nas?

Do gory

Copyright © Uni(i)Wersal 2019