Strefa Muzy

W rytmie rocka z Profesorem Polakiem

PDF 

Dnia 13.10.2017 roku z okazji Święta Szkoły, po oficjalnej części spotkania i otrzęsinach klas pierwszych odbył się wspaniały koncert zespołu ,,Henryk Polak and his band’’, który trwał około godziny pełnej niezapomnianych wrażeń. Zespół tworzy nasz cudowny nauczyciel języka angielskiego i pasjonat muzyki mgr Henryk Polak razem z grupą innych utalentowanych artystów. Całe spotkanie przebiegło w rytmie polskich i zagranicznych utworów. Można było usłyszeć kultowe piosenki takich zespołów i wykonawców jak Perfect, Red Hot Chili Peppers, Bruno Mars czy Charlie Puth, a utwory, które najbardziej zostały nam w pamięci to ,,Attention”, ,,Locked out of heaven” oraz ,,Can’t stop”. Muzycy grali bardzo profesjonalnie na instrumentach takich jak bas, skrzypce, perkusja, gitara elektryczna i gitara akustyczna. Publiczność tańczyła w rytm muzyki wspaniale spędzając piątkowe popołudnie. Zespół przekazywał pozytywną energię, którą wszyscy odczuwaliśmy. Od pierwszej chwili widać było, że muzyka jest ich pasją i że lubią się nią dzielić z innymi. Jesteśmy im wdzięczni, że poświęcili dla nas swój wolny czas i mamy nadzieję, że będą częściej występować na szkolnych imprezach.


 

{yasig

images/gazeta/2017/strefa_muzy/slubowanie_klas_1/hp1.jpg |
images/gazeta/2017/strefa_muzy/slubowanie_klas_1/hp1m.jpg ||

images/gazeta/2017/strefa_muzy/slubowanie_klas_1/hp2.jpg |
images/gazeta/2017/strefa_muzy/slubowanie_klas_1/hp2m.jpg ||

}

Premiera z piekła rodem

PDF 

Jeszcze nie opadły emocje po czwartkowym koncercie Lucky Strides. Mimo że był to ich pierwszy występ, chłopcy dali z siebie wszystko, a stres i tremę zostawili poza sceną. Z pewnością do  pozytywnej energii, jaką mieli w sobie oraz dobrych nastrojów przyczyniła się liczna publiczność. Dosłownie brakowało miejsca na sali, tak wiele osób ciekawych było brzmienia nowego zespołu - jestem pewna, że  nie zawiedli się.

Nowe dźwięki, nowe twarze

PDF 

Niemałe przygnębienie ogarnęło znaczną część unitów. Powód? To chyba oczywiste - ferie dobiegły końca. Lecz mam dla was coś na pocieszenie. Coś, co może być dla niejednego czytelnika dobrą opcją na rozluźnienie pomiędzy nauką, a nauką. Bomba - dosłownie, wręcz atomowa - pozytywnej energii, której każdy unita potrzebuje szczególnie teraz, podczas depresji spowodowanej nagłym powrotem do szkoły, po tak długiej przerwie od nauki- wiem, wiem, mieliście nadrobić tyle zaległości przez ferie, uczyć się do matury - mi również nie wyszło. Jednak, wracając do tematu...

Spadochron wylądował w Lublinie

PDF 

Mela Koteluk, ze swoją debiutancką płytą „Spadochron”, 6 listopada tego roku zawitała do klubu Dom Kultury w Lublinie. Mela, a właściwie Malwina Koteluk, to 28-letnia wschodząca gwiazda polskiej muzyki. Karierę zaczynała w chórkach u Gaby Kulki i legendarnej grupy Scorpions, z którą wstąpiła w Royal Albert Hall na 80 urodzinach Michaiła Gorbaczowa. W maju 2012 roku wydała swoją pierwszą płytę zawierającą 12 utworów, w tym 11  napisanych w języku polskim, angielska kompozycja zamyka całość. Mela, jak sama przyznaje w wywiadach, bardzo lubi śpiewać po polsku. Pod wpływem takich artystów jak Agnieszka Osiecka, Marek Grechuta, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski czy Jonasz Kofta nauczyła się doceniać wyjątkowość naszego języka ze względu na jego różnorodność i tajemniczości. Poza Melą w zespole występują także Tomek Krawczyk - gitary, Miłosz Wośko -instrumenty klawiszowe, Kornel Jasiński - bas, Robert Rasz - perkusja i Ola Chludek jako jednoosobowy chórek.

Historia Led Zeppelin cz. 2

PDF 

Okres od 1971 do 1976 to Złote Lata dla zespołu. Uwieczniono koncert w Madison Square Garden w Nowym Yorku w 1973 roku (którego fragmenty zostaną wykorzystane w filmie produkcji Led Zeppelin The Song Remains The Same z 1976r.). Wydano album Houses of Holy w 1973 roku, który utrzymuje Zeppelinów na samym szczycie, choć nie dorównuje czwartemu. Znanymi kompozycjami stają się takie utwory, jak The Song Remains The Same, The Rain Song, No Quarter oraz The Ocean. The Ocean szybko stał się hitem i przebojem wbił się na szczyty list przebojów. W 1974 roku otwarto wytwórnię zespołu - Swan Song oraz wydano dwupłytowy album Physical Graffiti.

Co w uszach piszczy

PDF 

Z zapytaniem „Co w uszach piszczy?” a raczej nie piszczy, tylko brzmi, a raczej (z czego się dowiedzieliśmy) nie brzmi, poszliśmy do młodzieży z murów naszej szkoły, jak również do młodych ludzi spotkanych na ulicy.
Naszym tematem przewodnim był metalcore.

Kiedy giganci stąpali po ziemi, czyli historia Led Zeppelin cz. I

PDF 

Led Zeppelin był zespołem grającym odmienną, nieco mocniejszą wersję bluesa oraz rocka, co zdefiniowano jako hardrock. Zespół był też inspiracją dla późniejszych grup heavymetalowych (Iron Maiden, Metallica, Megadeth, Judas Priest), a na samym zestawiano go z takimi zespołami jak Black Sabbath.  Led Zeppelin przyczyniło się również do powstania punka, będącego jego przeciwieństwem w kwestii brzmienia. Jako pierwsi zaczęli grać ostro, z niezwykłą energią, która była nazywana „piątym członkiem zespołu”.  W swoich tekstach poruszali głównie tematy damsko - męskie (Whole Lotta Love; The Lemon Song; Ramble On), lecz nie rezygnowali także z opisów własnych, życiowych przeżyć (Nobody’s fault but mine opowiada o próbie zerwania z narkotykami; w All my love Plant wypłakuje swój żal po stracie pięcioletniego synka). W niektórych piosenkach można się doszukać nawiązań do prozy J.R.R. Tolkiena (Ramble On; Battle for Evermore tekst napisał Plant w opraciu o Bitwę na Polach Pellenoru;). W Misty Mountain Hop,tekście napisanym po narkotycznej balandze, mowa jest o ucieczce w Mgliste Góry, które występowały w powieści Hobbit- czyli tam i z powrotem. Robert Plant napisał tekst, który każdy mógł interpretować na swój sposób.

Koncert Dead Survivors

PDF 

Dobra wiadomość dla fanów Dead Survivors!

8 czerwca w ramach Nocy Kultury zespół da koncert w Rider’s Pub (ul. 3 maja 9). Start o godzinie 19.

Gorąco zapraszamy!

Rozmowa z Łukaszem Dybałą - gitarzystą Dead Survivors

PDF 

Chyba każdy marzył kiedyś o karierze rockmana… Są tacy, którzy na marzeniach nie poprzestali- założyli własne zespoły, by móc rozwijać swoje pasje. Przedstawię uczniów Unii, dla których muzyka jest czymś niezwykle istotnym w ich życiu.

Jednym z nich jest Łukasz Dybała – założyciel punkowego zespołu Dead Survivors. Niektórzy mieli okazję zobaczyć ich występ podczas konkursu piosenki angielskiej. Są znani z lekko kontrowersyjnego utworu „Fuck Swag”. Grają energicznie i prosto z serca. Wielka kariera to tylko kwestia czasu. W poniższej rozmowie lider zespołu opowie o swoim zespole.

Historia "Żelaznej Dziewicy", czyli kilka słów o Iron Maiden

PDF 

Iron Maiden jest zespołem heavy metalowym (na początku kariery określany mianem heavy rockowego - stwierdzenie, iż pierwsze dwie płyty Iron Maiden mają punkowe brzmienie, jest błędne i mylące), jednym z najwybitniejszych w historii tego gatunku muzycznego. Iron Maiden wyrosło ze wcześniejszych doświadczeń zespołów hardrockowych  i metalowych (Black Sabbath, Deep Purple, Judas Priest, Led Zeppelin, Thin Lizzy, UFO, Motorhead). Grali szybciej, ciężej i melodyjniej niż poprzednicy. Założycielem grupy jest basista zespołu, Steve Harris (znany też jako 'Arry). Nazwa zespołu oznacza średniowieczne narzędzie tortur - Żelazną Dziewicę, która bardzo  Steve'owi  Harris'owi pasowała, albowiem chciał stworzyć agresywny band heavyrockowy. Grali na początku w klubach i pubach, urywali się nawet z pracy, by objechać wspólnie kluby w północnej Anglii. Oczywiście skład zespołu ulegał ciągłym zmianom, o czym nastąpi trochę później.

Copyright © Uni(i)Wersal 2022