Strefa Muzy

Co w uszach piszczy

PDF 

Z zapytaniem „Co w uszach piszczy?” a raczej nie piszczy, tylko brzmi, a raczej (z czego się dowiedzieliśmy) nie brzmi, poszliśmy do młodzieży z murów naszej szkoły, jak również do młodych ludzi spotkanych na ulicy.
Naszym tematem przewodnim był metalcore.

Kiedy giganci stąpali po ziemi, czyli historia Led Zeppelin cz. I

PDF 

Led Zeppelin był zespołem grającym odmienną, nieco mocniejszą wersję bluesa oraz rocka, co zdefiniowano jako hardrock. Zespół był też inspiracją dla późniejszych grup heavymetalowych (Iron Maiden, Metallica, Megadeth, Judas Priest), a na samym zestawiano go z takimi zespołami jak Black Sabbath.  Led Zeppelin przyczyniło się również do powstania punka, będącego jego przeciwieństwem w kwestii brzmienia. Jako pierwsi zaczęli grać ostro, z niezwykłą energią, która była nazywana „piątym członkiem zespołu”.  W swoich tekstach poruszali głównie tematy damsko - męskie (Whole Lotta Love; The Lemon Song; Ramble On), lecz nie rezygnowali także z opisów własnych, życiowych przeżyć (Nobody’s fault but mine opowiada o próbie zerwania z narkotykami; w All my love Plant wypłakuje swój żal po stracie pięcioletniego synka). W niektórych piosenkach można się doszukać nawiązań do prozy J.R.R. Tolkiena (Ramble On; Battle for Evermore tekst napisał Plant w opraciu o Bitwę na Polach Pellenoru;). W Misty Mountain Hop,tekście napisanym po narkotycznej balandze, mowa jest o ucieczce w Mgliste Góry, które występowały w powieści Hobbit- czyli tam i z powrotem. Robert Plant napisał tekst, który każdy mógł interpretować na swój sposób.

Koncert Dead Survivors

PDF 

Dobra wiadomość dla fanów Dead Survivors!

8 czerwca w ramach Nocy Kultury zespół da koncert w Rider’s Pub (ul. 3 maja 9). Start o godzinie 19.

Gorąco zapraszamy!

Rozmowa z Łukaszem Dybałą - gitarzystą Dead Survivors

PDF 

Chyba każdy marzył kiedyś o karierze rockmana… Są tacy, którzy na marzeniach nie poprzestali- założyli własne zespoły, by móc rozwijać swoje pasje. Przedstawię uczniów Unii, dla których muzyka jest czymś niezwykle istotnym w ich życiu.

Jednym z nich jest Łukasz Dybała – założyciel punkowego zespołu Dead Survivors. Niektórzy mieli okazję zobaczyć ich występ podczas konkursu piosenki angielskiej. Są znani z lekko kontrowersyjnego utworu „Fuck Swag”. Grają energicznie i prosto z serca. Wielka kariera to tylko kwestia czasu. W poniższej rozmowie lider zespołu opowie o swoim zespole.

Historia "Żelaznej Dziewicy", czyli kilka słów o Iron Maiden

PDF 

Iron Maiden jest zespołem heavy metalowym (na początku kariery określany mianem heavy rockowego - stwierdzenie, iż pierwsze dwie płyty Iron Maiden mają punkowe brzmienie, jest błędne i mylące), jednym z najwybitniejszych w historii tego gatunku muzycznego. Iron Maiden wyrosło ze wcześniejszych doświadczeń zespołów hardrockowych  i metalowych (Black Sabbath, Deep Purple, Judas Priest, Led Zeppelin, Thin Lizzy, UFO, Motorhead). Grali szybciej, ciężej i melodyjniej niż poprzednicy. Założycielem grupy jest basista zespołu, Steve Harris (znany też jako 'Arry). Nazwa zespołu oznacza średniowieczne narzędzie tortur - Żelazną Dziewicę, która bardzo  Steve'owi  Harris'owi pasowała, albowiem chciał stworzyć agresywny band heavyrockowy. Grali na początku w klubach i pubach, urywali się nawet z pracy, by objechać wspólnie kluby w północnej Anglii. Oczywiście skład zespołu ulegał ciągłym zmianom, o czym nastąpi trochę później.

Do gory

Copyright © Uni(i)Wersal 2020