Uni(i)Wersalny Lublin

„Liza” Łukasza Witta-Michałowskiego w Centrum Kultury w Lublinie

PDF 

Petersburg. Dzień, a może noc, trzecia po południu, a może trzecia nad ranem. Na scenie widzimy mężczyznę. Jest lekko rozdrażniony, nie wie, co ze sobą zrobić. Nagle rozlega się pukanie. Podnosi się. Otwiera drzwi. Tak, jednak to trzecia nad ranem. Irytacja wzrasta. Gość przedstawia się. Następuje sucha wymiana zdań. Dawni przyjaciele rozpoznają się. Jeden spokojny, lecz lekko ironiczny, drugi – nerwowy. Wydawać się może, że jest pod wpływem alkoholu. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Czujemy, że wbrew naszej woli zostajemy wciągani w jakąś intrygę, że nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Najpierw poznaj, potem zdecyduj

PDF 

18 lutego w Centrum Targowo-Wystawienniczym Targów Lublin odbyły się X jubileuszowe Targi Edukacyjne. Zwiedzający mogli zapoznać się z ofertami różnych szkół i porównać je, skosztować pyszności przygotowanych przez uczniów szkół gastronomicznych, powierzyć swoje włosy młodym fryzjerom, ale też obejrzeć przeróżne pokazy w wykonaniu młodzieży.

Zamiast marszu niepodległości - koncert Luxtorpedy

PDF 

Fani „Luxtorpedy” wiedzą, że zespół uwielbia lubelską publiczność. 11 listopada ponownie przyjechali do Lublina. W klubie „Graffiti” dało się ujrzeć „pogo”, „ścianę śmierci”, a śpiewy (choć ktoś może nazwać je krzykami) na pewno nie nawiązywały do tradycji niepodległościowych. Niech jednak nikt nie myśli, że uczestnicy koncertu zapomnieli o obchodach Święta Niepodległości…

Lublin nie tylko dla dorosłych

PDF 

10 listopada 2013 roku przechodząc obok Teatru Starego w Lublinie, zauważyłam niemałe zamieszanie. Zatrzymałam się i z ciekawością zaczęłam przyglądać się sporej grupce rodziców biegających od recepcji do drzwi głównych teatru. Po drodze uspokajali swoje pociechy, że na pewno uda im się wejść. Po pewnej chwili podeszłam do jednej mamy i zapytałam, dlaczego tak bardzo zależy jej na biletach- przecież teatr to miejsce największej nudy, a zabieranie dzieci na spektakl to jedna wielka pomyłka. Na twarzy kobiety pojawił się uśmiech,  a na moje zdziwione spojrzenie wybuchnęła śmiechem. Po chwili wytłumaczyła mi, że nie tylko Teatr im. H. Ch. Andersena  przygotowuje spektakle dla dzieci. I właśnie dziś w Teatrze Starym odbędzie się czytanie „Muminków” przez specjalnego gościa.

"Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" - recenzja

PDF 

Ostatnimi czasy produkcje filmowe o tematyce wojennej, czy powracające do ważnych wydarzeń historycznych, są w modzie - „Katyń” oraz „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Wajdy, „W ciemności” Agnieszki Holland, serial „Czas honoru” i nadchodzący „Jack Strong” Pasikowskiego. Do takich należy także „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego. Młody reżyser postawił sobie niełatwe zadanie – zetknąć ze sobą świat ideałów, tradycji i walki o wolność ze światem teraźniejszym, pełnym agresji, dążeniem do władzy i pieniądza. A wszystko to w tle muzyki „Hemp Gru” i „Drum Freaks”.

KMŻ - kibicujmy miejskiemu żużlowi

PDF 

Nagłówki gazet, tytuły artykułów internetowych, dziennikarze telewizyjni- wszyscy skupiają się na „sporcie narodowym”, którym ponoć jest piłka nożna. Miło więc zauważyć, że nagle, na jeden dzień, to się zmienia i w centrum zainteresowania staje cudowny sport - żużel. Już od jakiegoś czasu na różnych stronach było widać wzmianki o meczu „Polska vs Reszta Świata”, ale to wczoraj przypadał kulminacyjny moment tego wydarzenia- na Stadionie Żużlowym Motoru Lublin miała miejsce niezwykła rywalizacja polskich żużlowców z reprezentantami „Reszty Świata”. Cudownie było wiedzieć, że właśnie ten mecz odbędzie się w, jak niektórzy mówią, „nudnym” mieście - Lublinie, ale jeszcze cudowniej było uczestniczyć w tym zdarzeniu, co skłoniło mnie do spędzenia wolnego popołudnia na Stadionie MOSIR przy Al. Zygmuntowskich.

Na początek „Napis”- otwarcie sezonu w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie

PDF 

27 września 2013 roku odbyło się otwarcie nowego sezonu w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.  Pierwszym spektaklem, który mogła podziwiać lubelska publiczność, był „Napis” współczesnego francuskiego dramaturga - Géralda Sibleyrasa, w reżyserii Artura Tyszkiewicza, dyrektora artystycznego teatru.

Osiodłać Pegaza

PDF 

W piątek i sobotę (4  i 5 października) w Teatrze Starym gościł Teatr Narodowy ze spektaklem, a właściwie koncertem „Siodło Pegaza”. Spektakl powstał z okazji 100 rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego przypadających w maju tego roku. Wasowski znany jest głównie z Kabaretu Starszych Panów. Był artystycznym erudytą-pisał również musicale, bajki symfoniczne dla dzieci, muzykę do przedstawień teatralnych i słuchowisk radiowych.

Kulturalne serce Lublina - część 2

PDF 

Po wrażeniach, jakich dostarczyło nam oficjalne otwarcie Centrum kultury, jeszcze bardziej zniecierpliwione i ciekawe jego wnętrza marzłyśmy, czekając w długiej kolejce, lecz czas ten urozmaicała nam muzyka dobiegająca ze sceny nieopodal - miał tam miejsce występ zespołu Tie Break. W rytm energicznych dźwięków truchtałyśmy w miejscu, żeby się nieco rozgrzać. Byłyśmy zaintrygowane, jakie niespodzianki może skrywać w sobie ten niesamowity gmach. W końcu nadeszła nasza kolej na wejście w  mury obiektu.

Kulturalne serce Lublina

PDF 

Uważacie Lublin za miasto nudne; miasto, w którym brakuje ciekawych, inspirujących miejsc? Mamy dla Was coś, co na pewno zmieni Wasze zdanie na ten temat!

Do gory

Copyright © Uni(i)Wersal 2021