Rozmowy Uni(i)Wersalu

Maciejewski zwany Zygą - między historią a intrygą

PDF 

Podczas rozmowy w przytulnej kawiarence  poruszyliśmy z autorem  retro kryminałów o komisarzu Maciejewskim nie tylko kwestie dotyczące przeszłości i zainteresowań Pana M. Wrońskiego oraz szeroko pojętego pisarstwa, ale także tematy dotyczące stricte książek autorstwa lubelskiego pisarza oraz taktyki pisarskiej i sposobu ich powstawania. Oto zapis tej części rozmowy.

Barwny pióropusz ciekawostek

PDF 

Rozmawiałam już i z muzykami, i z nauczycielami, i z aktorami, a tym razem... Tym razem spotkałam się z kimś, kto nie oddziałuje na odbiorcę werbalnie, ale za pomocą literek. Mam nadzieję, że z zainteresowaniem przeczytacie pierwszą część wywiadu z lubelskim pisarzem, autorem retro kryminałów o komisarzu Maciejewskim - Marcinem Wrońskim.

W kleszczach Unii

PDF 

Jak zmieniła się Unia na przestrzeni lat? Czy niektóre „zwyczaje” przetrwały do dzisiaj? Zapraszamy do przeczytania wspomnień jednego z absolwentów naszej szkoły, który ukończył ją kilkanaście lat temu.

Człowiek o dwóch twarzach: od nauczyciela do rockmana

PDF 

Zapraszamy na kolejny uniwersalowy wywiad, tym razem z sorem Andrzejem Kępskim, który niegdyś uczył w naszej szkole, a na początku tego roku szkolnego pojawiał się na zastępstwach. Pan Andrzej Kępski opowiedział naszej redakcji, jak to jest być jednocześnie nauczycielem i pracować w zespole muzycznym.

Po drugiej stronie... szkła - czyli krótka, kawiarniana rozmowa

PDF 

Jak już pisałam, po Lubelskiej Bitwie na Wiedzę jej uczestnicy otrzymali symboliczne upominki, a redaktorki Uni(i)Wersalu dostały zupełnie co innego. Nie podarowano nam biżuterii, nowej pary szpilek, kosmetyków - wyszłyśmy z Centrum Targowo-Wystawienniczego wzbogacone tylko o kilka dodatkowych literek w komórkowym notatniku. To jednak zupełnie wystarczyło, aby teraz udostępnić Wam, Drodzy Czytelnicy, wywiad z człowiekiem, którego fajni określają jako „niesamowitą osobę, rewelacyjnego gitarzystę i mężczyznę o wspaniałym głosie”. Z ogromną satysfakcją publikujemy rezultat półgodzinnej rozmowy z Panem Wojciechem Cugowskim.

„Jedni pracują fizycznie jak DeNiro a inni bardziej psychologicznie jak Al Pacino”- o swoim doświadczeniu w pracy aktorskiej Mariusz Ostrowski

PDF 

Zapraszamy na kolejny wywiad! Tym razem aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi opowiedział nam m.in. o tym, jak to jest wcielić się w postać Freddiego Mercurego.

Być albo nie być nauczycielem - oto jest pytanie! cz. III

PDF 

To ostatnia już część wspomnień byłej nauczycielki biologii w Unii – Barbary Jachymek. Na koniec dowiecie się o współpracy wśród nauczycieli, najlepszych zapamiętanych chwilach z pracy w szkole oraz o tym, co można było zrobić, by przełożyć klasówkę – nie czekamy – czytamy!

Unia we wspomnieniach Agaty Góral - aktorki Teatru Studio w Warszawie

PDF 

Rozmów nigdy za mało! Kolejną naszą „ofiarą” jest Agata Góral, absolwentka naszego liceum. Sprawdźcie jak wspomina i ocenia te kilka lat spędzonych w Unii. Serdecznie zapraszamy!

„Sami sobie łamiemy kręgosłup” – o blaskach i cieniach aktorstwa Przemysław Stippa

PDF 

Nadszedł czas na kolejny wywiad... Dla naszych unitek nie ma rzeczy niemożliwych! Serdecznie zapraszamy na wywiad z Panem Przemysławem Stippą prosto zza kulis Teatru Narodowego w Warszawie.

Być albo nie być nauczycielem - oto jest pytanie! cz. II

PDF 

Nauczyć odpowiedzialności

Pytasz o cel pracy nauczyciela… Dla mnie najważniejsze zawsze było, by młody rozwijający się człowiek potrafił ponieść konsekwencje swoich czynów, by czuł się odpowiedzialny za to, co robi. Raz, na godzinie wychowawczej, przytrafiła się sytuacja, która kompletnie wytrąciła mnie z równowagi. Tym razem stwierdziłam: „Nie będzie kazań, róbcie co chcecie!”. Na to jeden z uczniów odpowiedział: „Niech Pani mówi, czasami Pani coś mądrze powie”. Takie podsumowanie pracy wychowawczej w klasie…

Do gory

Copyright © Uni(i)Wersal 2023