Z życia Unii

Na glinianych nogach

PDF 

Zmarły niedawno angielski pisarz Terry Pratchett zapisał się w pamięci fanów, pozostawiając po sobie dorobek liczący kilkadziesiąt powieści. Większość z nich należy do"Świata Dysku" - ogromnego uniwersum, liczącego blisko czterdzieści tomów. Ten potężny świat prześmiewczo traktuje o wielu ludzkich sprawach i zmartwieniach. "Na glinianych nogach" jest trzecią częścią podcyklu opowiadającego o Straży Miejskiej, działającej w Ankh-Morpork - największej metropolii Dysku. Powieści "Straż! Straż!" i"Zbrojni" sprawiły, że pokochałem twórczość Pratchetta. "Na glinianych nogach" trzyma poziom poprzedniczek.

NIE TAKIE HEBLE STRASZNE czyli jak „Angora” zrobiła ze mnie dziennikarza

PDF 

Konsoleta, jingiel czy makietowanie. Jeśli te słowa wywołują w tobie mieszane uczucia lub po prostu zastanawiasz się co to jest, czujesz się dokładnie jak ja ponad 2 lata temu. Wtedy to radio było dla mnie odległą formą dziennikarstwa, gazety nie stanowiły ciekawej formy spędzania wolnego czasu a telewizji unikałam jak tylko mogłam. Co zmieniło się we mnie od tamtego czasu? Najprościej mówiąc – wszystko.
Gdy decydowałam się na wyjazd na obóz dziennikarski „Potęga Prasy” organizowany przez magazyn „Angora” w lipcu 2014 roku nie podejrzewałam, że po ponad dwóch tygodniach do domu wróci zupełnie inna Natalia. Ciekawa świata, dociekliwa i sumienna. Ale droga do tego nie była prosta.
Ten dzień zapamiętałam bardzo dobrze. Były to moje urodziny, 19 lipca, godzina 5 rano. Wczesna pobudka i zaraz po niej wyjazd do Łodzi. Stamtąd 10-godzinna podróż do zupełnie nieznanej mi miejscowości o nazwie Rewal. Świetnie zapamiętałam też dzień powrotu z obozu. Zmęczenie, ale wielka satysfakcja i smutek, że zostawia się tak dobrych przyjaciół.

Fiński system edukacji – perełka globalnej oświaty?

PDF 

„Za największe zło kapitalizmu uważam okaleczenie osobowości. Złem tym dotknięty jest cały nasz system edukacyjny. Uczniom nazbyt silnie wpaja się idee współzawodnictwa, kazać im uznawać żądzę odnoszenia sukcesów za podstawę przyszłej kariery.” – Albert Einstein

W Europie pierwszy powszechny obowiązek szkolny wprowadzono w Prusach, w połowie XVIII w. Natomiast w Stanach Zjednoczonych pierwsze rozporządzenia oświatowe zostały wydane już w 1642 roku, przez władze kolonialne stanu Massachusetts. Jednak niezależnie od tego, który kontynent zapisał się w historii, jako protoplast podstaw organizacji oświaty, musimy zauważyć, że odkąd dany system został wprowadzony mamy diametralnie wyższy wskaźnik szybkości postępu oraz osiągnięć w dziedzinie nauki, czy rozwoju niż w poprzednich mileniach.

Tutaj może być Twoje miejsce na Ziemi

PDF 

 

Drewniane, ciężkie drzwi. Ciemne korytarze bez okien. Półmrok. Graffiti wśród cel zasuwanych metalową siatką. Zakratowane okna zabezpieczone kłódkami. Na ścianach malutkie zdjęcia wszystkich, którzy kiedykolwiek przekroczyli grube mury tego budynku. Drewniane stoliki i ławki. Herbata nalewana z metalowego kotła. Więzienie?

UFF, czerwiec już niedługo!

PDF 

Jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej z województwa lubelskiego?
Lubisz kręcić swoje własne filmiki?
Masz wiele oryginalnych pomysłów?
Znasz temat, którym chciałbyś podzielić się z szerszym gronem odbiorców?
Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco to jest właśnie propozycja dla Ciebie! Zbierz grupę dobrych znajomych i podejmij wyzwanie!

Czas oddać chwałę „zaplutym karłom rekacji”

PDF 

Hardy ich kark - tchórzliwy świat
Zamknąć chce w zwojach niepamięci
Choć tyle już minęło lat
Nadal żołnierze to wyklęci
...

Pokolenie kciuka, czyli niewola w wolności

PDF 

Czym byłby świat bez nowoczesnych technologii? Zapewne niewielu ludzi, zwłaszcza młodych, zadaje sobie dzisiaj to pytanie. To dla nas niewyobrażalne, że nasze babcie same robiły sobie zabawki czy ubrania, a ich jedyną rozrywką było bieganie po dworze. Brakowało komputerów czy telefonów komórkowych, byli tylko ludzie, ich śmiech, spojrzenie, a dzisiaj?

Konkurs piosenki angielskiej 2014

PDF 

We wtorek, 11.02.2014 roku w naszej szkole miała miejsce kolejna edycja konkursu piosenki angielskiej. W tym roku uczestnicy zaprezentowali piosenki filmowe. Nowością było to, że brali w nim udział uczniowie lubelskich i świdnickich gimnazjów. Łącznie to niemal trzydzieści osób z dziewięciu szkół.

Ferie czas zacząć! - Warszawa dnia 19 stycznia 2014 roku.

PDF 

Udało się! Pierwszy semestr za nami. Przed nami następny, ale o tym na razie cisza! Teraz przed nami piękne dwa tygodnie, na które czekaliśmy ze zniecierpliwieniem. Jeżeli nie wiecie, co zrobić z tak dużą ilością czasu, zapraszamy do przeczytania relacji z wyjazdu dziewięciu  unitek do Warszawy  razem z Panią Profesor Bożeną Welter.

Relacja z Konkursu Kolęd 2014

PDF 

Przez okres świąteczny, aż do tradycyjnego święta Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego), mają miejsce uroczystości bożonarodzeniowe. W tym czasie śpiewamy kolędy i pastorałki. W panującym wciąż świątecznym nastroju, z okazji już X Tygodnia Kultury, w naszej szkole 17 stycznia zorganizowano konkurs kolęd, by miłym akcentem zakończyć okres Świąt Bożego Narodzenia.

Copyright © Uni(i)Wersal 2018