Z życia Unii

Fiński system edukacji – perełka globalnej oświaty?

PDF 

„Za największe zło kapitalizmu uważam okaleczenie osobowości. Złem tym dotknięty jest cały nasz system edukacyjny. Uczniom nazbyt silnie wpaja się idee współzawodnictwa, kazać im uznawać żądzę odnoszenia sukcesów za podstawę przyszłej kariery.” – Albert Einstein

W Europie pierwszy powszechny obowiązek szkolny wprowadzono w Prusach, w połowie XVIII w. Natomiast w Stanach Zjednoczonych pierwsze rozporządzenia oświatowe zostały wydane już w 1642 roku, przez władze kolonialne stanu Massachusetts. Jednak niezależnie od tego, który kontynent zapisał się w historii, jako protoplast podstaw organizacji oświaty, musimy zauważyć, że odkąd dany system został wprowadzony mamy diametralnie wyższy wskaźnik szybkości postępu oraz osiągnięć w dziedzinie nauki, czy rozwoju niż w poprzednich mileniach.

Tutaj może być Twoje miejsce na Ziemi

PDF 

 

Drewniane, ciężkie drzwi. Ciemne korytarze bez okien. Półmrok. Graffiti wśród cel zasuwanych metalową siatką. Zakratowane okna zabezpieczone kłódkami. Na ścianach malutkie zdjęcia wszystkich, którzy kiedykolwiek przekroczyli grube mury tego budynku. Drewniane stoliki i ławki. Herbata nalewana z metalowego kotła. Więzienie?

UFF, czerwiec już niedługo!

PDF 

Jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej z województwa lubelskiego?
Lubisz kręcić swoje własne filmiki?
Masz wiele oryginalnych pomysłów?
Znasz temat, którym chciałbyś podzielić się z szerszym gronem odbiorców?
Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco to jest właśnie propozycja dla Ciebie! Zbierz grupę dobrych znajomych i podejmij wyzwanie!

Czas oddać chwałę „zaplutym karłom rekacji”

PDF 

Hardy ich kark - tchórzliwy świat
Zamknąć chce w zwojach niepamięci
Choć tyle już minęło lat
Nadal żołnierze to wyklęci
...

Pokolenie kciuka, czyli niewola w wolności

PDF 

Czym byłby świat bez nowoczesnych technologii? Zapewne niewielu ludzi, zwłaszcza młodych, zadaje sobie dzisiaj to pytanie. To dla nas niewyobrażalne, że nasze babcie same robiły sobie zabawki czy ubrania, a ich jedyną rozrywką było bieganie po dworze. Brakowało komputerów czy telefonów komórkowych, byli tylko ludzie, ich śmiech, spojrzenie, a dzisiaj?

Konkurs piosenki angielskiej 2014

PDF 

We wtorek, 11.02.2014 roku w naszej szkole miała miejsce kolejna edycja konkursu piosenki angielskiej. W tym roku uczestnicy zaprezentowali piosenki filmowe. Nowością było to, że brali w nim udział uczniowie lubelskich i świdnickich gimnazjów. Łącznie to niemal trzydzieści osób z dziewięciu szkół.

Ferie czas zacząć! - Warszawa dnia 19 stycznia 2014 roku.

PDF 

Udało się! Pierwszy semestr za nami. Przed nami następny, ale o tym na razie cisza! Teraz przed nami piękne dwa tygodnie, na które czekaliśmy ze zniecierpliwieniem. Jeżeli nie wiecie, co zrobić z tak dużą ilością czasu, zapraszamy do przeczytania relacji z wyjazdu dziewięciu  unitek do Warszawy  razem z Panią Profesor Bożeną Welter.

Relacja z Konkursu Kolęd 2014

PDF 

Przez okres świąteczny, aż do tradycyjnego święta Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego), mają miejsce uroczystości bożonarodzeniowe. W tym czasie śpiewamy kolędy i pastorałki. W panującym wciąż świątecznym nastroju, z okazji już X Tygodnia Kultury, w naszej szkole 17 stycznia zorganizowano konkurs kolęd, by miłym akcentem zakończyć okres Świąt Bożego Narodzenia.

Uszy szeroko otwarte

PDF 

 

Jak wiadomo, unici to nie tylko żądni wiedzy nastolatkowie, ale także ludzie o wielkich sercach. Uczniowie naszej szkoły chętnie angażują się w wolontariat - współpracują z AGAPE, Bractwem Miłosierdzia im. św. Brata Alberta, pomagają w zbiórce pieniędzy na rzecz Kuby Górzyńskiego i darów dla dzieci w ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Mimo tego, że uczniowie III LO muszą poświęcać sporo czasu na naukę, znajdują chwile, by pomagając innym. W ubiegłym tygodniu klasa 2c miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu z filozofem i teologiem - Panem Krzysztofem Hudzikiem. Co ta wizyta ma wspólnego z wolontariatem? Otóż, Drodzy Czytelnicy, łącznikiem okazało się Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.

„Milczeniem zasnute, dziś w podziw okute”

PDF 

 

My, Polacy, niewątpliwie możemy być dumni z naszych przodków, którzy walczyli o najwyższe wartości- wolność, niepodległość, honor i Ojczyznę. Ciągle wspominamy o Kazimierzu Wielkim, opisując jego rządy słowami: „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” i podkreślając znakomitą politykę zagraniczną tego króla. Mówimy o Stefanie Batorym, wymieniając zasługi władcy w bitwach przeciw Iwanowi IV Groźnemu. Rozprawiamy o Józefie Piłsudskim i Romanie Dmowskim, spierając się, który z nich prowadził korzystniejszą dla kraju politykę. Wciąż słychać o Władysławie Sikorskim, Wincentym Witosie i Stanisławie Mikołajczyku, których zasługi na rzecz państwa są nieustannie omawiane. Niewątpliwie dowodzi to tego, że Polacy są narodem pamiętającym o tych, którzy wiele zrobili dla Polski. Pytanie tylko: czy pamiętamy o wszystkich? Były bowiem osoby, o których nie mówiono, nie pisano i nie wspominano przez długi czas, a nawet teraz, gdy powoli odkrywamy życiorysy tych ludzi, często oceniamy ich poprzez stereotypy. Warto wreszcie to zmienić, warto wreszcie powiedzieć prawdę o Żołnierzach Wyklętych.

Copyright © Uni(i)Wersal 2017