Z życia Unii

„Milczeniem zasnute, dziś w podziw okute”

PDF 

 

My, Polacy, niewątpliwie możemy być dumni z naszych przodków, którzy walczyli o najwyższe wartości- wolność, niepodległość, honor i Ojczyznę. Ciągle wspominamy o Kazimierzu Wielkim, opisując jego rządy słowami: „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” i podkreślając znakomitą politykę zagraniczną tego króla. Mówimy o Stefanie Batorym, wymieniając zasługi władcy w bitwach przeciw Iwanowi IV Groźnemu. Rozprawiamy o Józefie Piłsudskim i Romanie Dmowskim, spierając się, który z nich prowadził korzystniejszą dla kraju politykę. Wciąż słychać o Władysławie Sikorskim, Wincentym Witosie i Stanisławie Mikołajczyku, których zasługi na rzecz państwa są nieustannie omawiane. Niewątpliwie dowodzi to tego, że Polacy są narodem pamiętającym o tych, którzy wiele zrobili dla Polski. Pytanie tylko: czy pamiętamy o wszystkich? Były bowiem osoby, o których nie mówiono, nie pisano i nie wspominano przez długi czas, a nawet teraz, gdy powoli odkrywamy życiorysy tych ludzi, często oceniamy ich poprzez stereotypy. Warto wreszcie to zmienić, warto wreszcie powiedzieć prawdę o Żołnierzach Wyklętych.

Nigdy nie jest na nic za późno - spotkanie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem

PDF 

9 października klasa 2 „c” gościła Księdza Arkadiusza Paśnika, proboszcza Parafii pw. świętego Michała Archanioła w Lublinie. Z wykształcenia jest teologiem i terapeutą- zajmuje się także pracą z uzależnionymi. Tym razem nie przybył do nas ani jako terapeuta, ani duszpasterz, ale po to, aby przedstawić niesamowitą historię swojej babci.

Cóż - zastanawiacie się pewnie, co interesującego może kryć się w historii rodziny księdza - otóż jestem pewna, że po przeczytaniu tego tekstu przekonacie się sami.

Spotkanie z poezją

PDF 

18 września dzięki profesorowi Kędziorze, dobremu i wrażliwemu człowiekowi, mieliśmy okazję poznać osobiście wyjątkową poetkę ze Świdnika – Joannę Pąk.

"Lśniący jak diamenty"

PDF 

 

Jak wiemy, Unia była już wehikułem czasu, skarbnicą osób o wielkim sercu, ale 17 kwietnia okazało się, że jest także sejfem (nie, nie mam na myśli zamykania w niej uczniów na klucz).

Wywiad z finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego – uczennicą klasy 3c – Anną Pietroń

PDF 

Kilka dni tuż przed zakończeniem roku szkolnego klas trzecich jeszcze udało mi się porozmawiać chwilkę z maturzystką, która odniosła już sukces w celu podjęcia nauki na wymarzonych studiach. Finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zgodziła się udzielić swoim młodszym kolegom kilku rad  odnośnie przygotowań do tego typu wyzwań.

Unia przemieniona w... teatr

PDF 

Jeżeli komukolwiek przychodzi na myśl, że Unia to zwykła szkoła, jest w błędzie. III LO to nie tylko drugi dom, skarbnica pomysłów i miejsce nauki, ale też wehikuł czasu.

"Rok myśliwca" - relacja ze spotkania w domu Wincentego Pola

PDF 

Jak przenieść się w świat natury dziewiętnastego wieku? Trzeba przeczytać kilka wierszy, najlepiej Wincentego Pola, potem pooglądać, w najlepszym przypadku wysłać pocztówkę Juliusza Kossaka, obowiązkowo drukowaną w duchu slow. I już. Jesteś.

Unia Film Festival 2013

PDF 

Wielkimi krokami zbliża się finał festiwalu filmowego pod nazwą "Unia Film Festival". Odbędzie się on 9 kwietnia w kinie "Bajka". Wyświetlonych zostanie 6 produkcji, w tym dwie nakręcone przez uczniów III LO.

Po więcej informacji odsyłamy pod adres strony poświęconej festiwalowi. Zapraszamy! Uśmiech

Spotkanie z "Żołnierzami wyklętymi" - inne spojrzenie

PDF 

1 marca - jak w każdy poranek, wszyscy uczniowie wybierają się do szkoły (a przynajmniej Ci, którzy nie znaleźli żadnej wymówki, aby zostać w domu). Wsiadają do autobusów, tłok, pełno ludzi, to normalne, w końcu mamy godzinę siódmą rano. Jednak coś przykuwa uwagę i zastanawia niejednego z nas- staruszkowie w wojskowych mundurach podążający gdzieś w pośpiechu, co się dzieje? Dzisiaj mamy jakieś święto? Przecież jest marzec, żadne Odzyskanie Niepodległości, Konstytucja, do Dnia Kobiet jeszcze tydzień... nie, raczej na pewno nie chodzi o Dzień Kobiet.

Żołnierze zaklęci w autorytety

PDF 

6 marca 2013 roku wewnątrz unickich murów rozległo się rytmiczne postukiwanie. Trzej umundurowani mężczyźni o sylwetkach wyrażających niezwykłą godność i honor wkroczyli na schody. Tuż za nimi podążała drobna kobieta, z której oczu biła zaciętość i upór. Czyżby znowu zapanował stan wojenny? Nie, to „Żołnierze Wyklęci” przybyli do III LO, żeby wypełnić kolejną życiową misję - uświadomić Unitom, że walka o Polskę jeszcze nie dobiegła końca, że nasze pokolenie również ma do czego dążyć.

Do gory

Copyright © Uni(i)Wersal 2018