Z życia Unii

Relacja z Konkursu Kolęd 2014

PDF 

Przez okres świąteczny, aż do tradycyjnego święta Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego), mają miejsce uroczystości bożonarodzeniowe. W tym czasie śpiewamy kolędy i pastorałki. W panującym wciąż świątecznym nastroju, z okazji już X Tygodnia Kultury, w naszej szkole 17 stycznia zorganizowano konkurs kolęd, by miłym akcentem zakończyć okres Świąt Bożego Narodzenia.

Uszy szeroko otwarte

PDF 

 

Jak wiadomo, unici to nie tylko żądni wiedzy nastolatkowie, ale także ludzie o wielkich sercach. Uczniowie naszej szkoły chętnie angażują się w wolontariat - współpracują z AGAPE, Bractwem Miłosierdzia im. św. Brata Alberta, pomagają w zbiórce pieniędzy na rzecz Kuby Górzyńskiego i darów dla dzieci w ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Mimo tego, że uczniowie III LO muszą poświęcać sporo czasu na naukę, znajdują chwile, by pomagając innym. W ubiegłym tygodniu klasa 2c miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu z filozofem i teologiem - Panem Krzysztofem Hudzikiem. Co ta wizyta ma wspólnego z wolontariatem? Otóż, Drodzy Czytelnicy, łącznikiem okazało się Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.

„Milczeniem zasnute, dziś w podziw okute”

PDF 

 

My, Polacy, niewątpliwie możemy być dumni z naszych przodków, którzy walczyli o najwyższe wartości- wolność, niepodległość, honor i Ojczyznę. Ciągle wspominamy o Kazimierzu Wielkim, opisując jego rządy słowami: „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” i podkreślając znakomitą politykę zagraniczną tego króla. Mówimy o Stefanie Batorym, wymieniając zasługi władcy w bitwach przeciw Iwanowi IV Groźnemu. Rozprawiamy o Józefie Piłsudskim i Romanie Dmowskim, spierając się, który z nich prowadził korzystniejszą dla kraju politykę. Wciąż słychać o Władysławie Sikorskim, Wincentym Witosie i Stanisławie Mikołajczyku, których zasługi na rzecz państwa są nieustannie omawiane. Niewątpliwie dowodzi to tego, że Polacy są narodem pamiętającym o tych, którzy wiele zrobili dla Polski. Pytanie tylko: czy pamiętamy o wszystkich? Były bowiem osoby, o których nie mówiono, nie pisano i nie wspominano przez długi czas, a nawet teraz, gdy powoli odkrywamy życiorysy tych ludzi, często oceniamy ich poprzez stereotypy. Warto wreszcie to zmienić, warto wreszcie powiedzieć prawdę o Żołnierzach Wyklętych.

Nigdy nie jest na nic za późno - spotkanie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem

PDF 

9 października klasa 2 „c” gościła Księdza Arkadiusza Paśnika, proboszcza Parafii pw. świętego Michała Archanioła w Lublinie. Z wykształcenia jest teologiem i terapeutą- zajmuje się także pracą z uzależnionymi. Tym razem nie przybył do nas ani jako terapeuta, ani duszpasterz, ale po to, aby przedstawić niesamowitą historię swojej babci.

Cóż - zastanawiacie się pewnie, co interesującego może kryć się w historii rodziny księdza - otóż jestem pewna, że po przeczytaniu tego tekstu przekonacie się sami.

Spotkanie z poezją

PDF 

18 września dzięki profesorowi Kędziorze, dobremu i wrażliwemu człowiekowi, mieliśmy okazję poznać osobiście wyjątkową poetkę ze Świdnika – Joannę Pąk.

"Lśniący jak diamenty"

PDF 

 

Jak wiemy, Unia była już wehikułem czasu, skarbnicą osób o wielkim sercu, ale 17 kwietnia okazało się, że jest także sejfem (nie, nie mam na myśli zamykania w niej uczniów na klucz).

Wywiad z finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego – uczennicą klasy 3c – Anną Pietroń

PDF 

Kilka dni tuż przed zakończeniem roku szkolnego klas trzecich jeszcze udało mi się porozmawiać chwilkę z maturzystką, która odniosła już sukces w celu podjęcia nauki na wymarzonych studiach. Finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zgodziła się udzielić swoim młodszym kolegom kilku rad  odnośnie przygotowań do tego typu wyzwań.

Unia przemieniona w... teatr

PDF 

Jeżeli komukolwiek przychodzi na myśl, że Unia to zwykła szkoła, jest w błędzie. III LO to nie tylko drugi dom, skarbnica pomysłów i miejsce nauki, ale też wehikuł czasu.

"Rok myśliwca" - relacja ze spotkania w domu Wincentego Pola

PDF 

Jak przenieść się w świat natury dziewiętnastego wieku? Trzeba przeczytać kilka wierszy, najlepiej Wincentego Pola, potem pooglądać, w najlepszym przypadku wysłać pocztówkę Juliusza Kossaka, obowiązkowo drukowaną w duchu slow. I już. Jesteś.

Unia Film Festival 2013

PDF 

Wielkimi krokami zbliża się finał festiwalu filmowego pod nazwą "Unia Film Festival". Odbędzie się on 9 kwietnia w kinie "Bajka". Wyświetlonych zostanie 6 produkcji, w tym dwie nakręcone przez uczniów III LO.

Po więcej informacji odsyłamy pod adres strony poświęconej festiwalowi. Zapraszamy! Uśmiech

Do gory

Copyright © Uni(i)Wersal 2021